TRAFİK YÖNETİM SİSTEMLERİ
TRAFFIC MANAGEMENT SYSTEMS

TRAFİK YÖNETİM SİSTEMLERİ

Kameralı Güvenlik ve Yönetim

TRAFİK YÖNETİM SİSTEMLERİ
  • Danışman
    Inside Proje
  • Akıllı ulaşım ve sinyalizasyon sistemleri çalışmaları, Ulaşım Yönetim Merkezi ve bu merkeze bağlı Trafik Ölçüm ve Gözlem Sistemleri, Trafik Denetleme Sistemleri (EDS) ve Trafik Bilgilendirme Sistemlerin işletilmesi ve bakım onarımını kapsamaktadır.

TRAFİK YÖNETİM SİSTEMLERİ

 

 

Günümüzde trafik yoğunluğunun artması sonucu meydana gelen ulaşım problemlerin çözümünde önemli bir unsur olan akıllı ulaşım sistemleri (AUS) hızla yaygınlaşmaktadır. Yüksek teknoloji uygulamalarından yararlanılarak şehirde meydana gelen anlık trafik akışı 24 saat gerçek zamanlı olarak izlenmekte ve kontrol edilebilmektedir. Bu merkez aracığıyla, şehrin değişik noktalarına farklı amaçlarla yerleştirilen trafik ölçüm, gözlem, denetim sistemleri ile tünel işletim merkezinden alınan görsel ve sayısal bilgiler bilgisayar ve diğer teknolojiler vasıtasıyla analiz edilmekte, şehirde sosyal yaşam ve ulaşımı etkileyebilecek diğer bilgiler toplanarak şehir trafiği gözlenmekte ve yönetilmektedir. 

Akıllı ulaşım sistemleri (AUS) yoğun ve kesintisiz trafik izleme ve adaptif trafik yönetimi, seyahat sürelerini azaltmaya yarayan çözümler sunan bir sistemdir. Büyük şehir merkezlerinde ve oto yollarda anlık kaza, hava şartları değişiklikleri ve yol çalışmaları gibi trafik sıkışıklıklarına neden olan olaylar öncelikli sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Şehir içi trafikte araç sayısının hızla artması yerel yönetimlerin fiziksel düzenlemeler konusunda imkânsızlıklar yaşaması, trafikte ileri teknoloji kullanımını önemli bir seçenek haline getirmiştir. Trafik yönetim çözümleri, üst yapı verimliliğini artırmakla birlikte trafik güvenliğinin en ileri seviyeye taşınmasını sağlar. 

Şehir genelinde yer alan karayolu tünellerinin güvenli, konforlu ve verimli bir şekilde işletilmesini sağlamak amacıyla bir gözlem ve kontrol merkezi oluşturulmuştur Tünellerin 7/24 dinamik bir şekilde gözlem, kontrol ve yönetimini sağlamak amacıyla akıllı ulaşım sistemlerinin (AUS) sunduğu bütün olanaklardan yararlanılmaktadır.

Tünel aydınlatma ve aydınlatma kontrol sistemleri

Gün ışığına adapte olmuş insan gözünün, karanlık bir ortama (tünel) girilmesi sırasında meydana gelen kısmi körlük etkisini gidermek, tünel içerisindeki nesnelerin uzak mesafelerden algılanabilmelerini sağlamak amacıyla tünellerde aydınlatma sistemleri tesis edilmiştir.

Acil durum çıkış sistemleri

Işıklarla ve işaretlerle net bir şekilde gösterilmiştir. Tünelde meydana gelen herhangi bir yangın durumunda sürücülerin araçlarını derhal terk ederek acil çıkışı gösteren ışıkları takip etmesi gerekmektedir. Takip ettikleri ışıkların sonundaki kapılardan tünelde uzaklaşmaları gerekir. Açık çıkışlarda bulunan kapılar yanmaz ve duman geçirmez özelliğe sahiptirler.

 

 

 

WhatsApp chat