Haberler

FİREWALL NEDİR, NE İŞE YARAR?

FİREWALL NEDİR, NE İŞE YARAR?

Bir “Güvenlik Duvarı” olan Firewall, kısaca bir bilgisayar savunma mekanizması donanımıdır. Bir ağ ile internete bağlı olan tüm bilgisayarlar birçok virüs, zararlı yazılım ve bilgisayara sızabilecek hacker tehdidi altındadır. Firewall, bilgisayarı bu tehditlerden koruyan donanımdır. Firewall, zararlı yazılımlara karşı bir duvar örer ve bunların ağ yolu ile bilgisayara sızmasının önüne geçer. Kısacası, Firewall internette güvenli kalma yöntemlerinden biridir. Donanım tabanlı ya da yazılım tabanlı olan Firewall çeşitlerinin kendi içlerinde belli başlı kuralları vardır.

Firewall Nedir, Ne İşe Yarar?

Donanım tabanlı Firewall, daha güçlü korumaya ihtiyaç duyan ağ sistemleri için tasarlanmıştır. Yazılım tabanlı Firewall ise tek ağ ve ev bilgisayarları için kullanılabilir. Firewall’un bilgisayarınızı korumaya devam etmesi için sürekli açık olması ve gerektiğinde güncellenmesi gereklidir. İnternetten belli başlı verilerin geçişleri, paket giriş çıkışları olarak da bilinir.

Firewall, bu paket giriş çıkışlarını sürekli kontrol eder. Firewall’un bazı paketlerin girişine izin verirken, bazılarına izin vermemesine paket filtreleme adı verilir. Bir diğer Firewall veri kontrol şekli ise Proxy Service’tir. Proxy Service’te Firewall, gelen verileri kaydeder, detaylı bir inceleme yapar ve diğer verilerle karşılaştırır. İncelenen verilerin içerisinde zararlı olarak işaretlenen bir yazılım kodu varsa paket zararlı olarak işaretlenir ve Firewall bu paketin sistem içerisine girişine izin vermez.

Windows Firewall, dünya genelinde en çok kullanılan güvenlik duvarı çeşitlerinden biridir. Windows yazılımına sahip olan bilgisayarlarla birlikte ücretsiz olarak kullanılabilen Windows Firewall’un yeni sürümleri de geçmişe nazaran oldukça gelişmiş durumda. Ancak yine de tamamen güvenli bir internet kullanımı için Windows Firewall kullanırken, güvenlik duvarını bir antivirüs programı ile desteklemekte fayda var.

Firewall internet kullanımını güvenli hale getiren son derece önemli bir donanım olsa da, pek çok kişinin sık sık “firewall kapatma” ile ilgili sorularının olduğunu görürüz. Peki, Firewall bu kadar önemli ise, neden güvenlik duvarı kapatmaya ihtiyaç duyuluyor?

Windows Firewall da dahil olmak üzere çeşitli güvenlik duvarı donanımları farklı nedenlerden dolayı açmak istediğiniz sayfaları, download yapmak istediğiniz siteleri ya da çeşitli indirme işlemlerini zararlı yazılım olarak algılayabiliyor.

Firewall bu durumda yapmak istediğiniz işleme de izin vermemiş oluyor. Bu nedenle internet kullanıcıları Firewall kapatma ya da ayarlarını değiştirme durumunda kalabiliyor. Böyle bir durumla karşılaşırsanız Firewall ayarlarınızı değiştirebilir ya da sınırlı bir süre için güvenlik duvarınızı kapatabilirsiniz.

 

 

 

WhatsApp chat