KAVŞAK YÖNETİM SİSTEMİ
JUNCTION MANAGEMENT SYSTEM

KAVŞAK YÖNETİM SİSTEMİ

Kameralı Güvenlik ve Yönetim

KAVŞAK YÖNETİM SİSTEMİ
  • Danışman
    Inside Proje
  • Şehirlerde trafiğin yoğun olduğu kavşaklarda yerleştirilen akıllı kavşak yönetim sistemilerinin şehir trafiğinin yoğunluğunu azalttığı ve genel anlamda faydalı olduğu yapılan bilimsel çalışmalarda ortaya çıkmıştır. Bu sistem sayesinde kavşaklardaki anlık sinyal düzenli görüntülenerek anında müdahale edebilme ve şehrin trafik yoğunluğu haritasının çıkarılması mümkündür.

KAVŞAK YÖNETİM SİSTEMİ

Şehirlerde trafiğin yoğun olduğu kavşaklarda yerleştirilen akıllı kavşak yönetim sistemilerinin şehir trafiğinin yoğunluğunu azalttığı ve genel anlamda faydalı olduğu yapılan bilimsel çalışmalarda ortaya çıkmıştır. Bu sistem sayesinde kavşaklardaki anlık sinyal düzenli görüntülenerek anında müdahale edebilme ve şehrin trafik yoğunluğu haritasının çıkarılması mümkündür. 

Kamera sistemleri, kavşağa bağlı her yön için ilgili yöndeki araçları sayabilecek şekilde yerleştirilir. Bu kameralardan elde edilen veriler Trafik Kontrol Yönetim Sistemi Merkezi’nde toplanarak şehirdeki trafik kontrol altına alınabilir. Kavşağa bağlı kameralar sayesinde her yöndeki araçların sayısını tespit eden bu sistem trafik ışıklarını tamamen araç yoğunluğuna bağlı olarak yönetebilir. 

Trafiğin en yoğun olduğu yöne daha uzun süre boyunca yeşil ışık yakılmasını sağlayan sistem sayesinde, kavşak genelinde araçların ortalama bekleme süresi en aza indirilerek trafiğin akışı sağlanır ve yoğunluk azaltılmış olur. Kavşak yönetim sistemi kullanılması ile trafikte bulunan araçların bekleme süreleri kısalacağından bu araçların yakıtlarında azalma görüldüğü ortaya çıkmıştır. Bu da vatandaşların yakıt için ayırdığı paradan tasarruf etmelerine sağlayacak ve vatandaş yıllık taban da düşünülürse büyük kazanç sağlayacaktır. Bu kazanç hem vatandaşın cebine hem de ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır. 

Trafiğin sürekli ve hızlı bir şekilde akışını sağlayarak meydana gelen trafik yoğunluğu önemli ölçüde azaltacak sistem sayesinde vatandaşlar trafikte zaman kaybı yaşamayacaklardır. Bu da trafikte bulunan vatandaşların işlerine giderken bir gecikme olmamasını ve zamanında istedikleri yere gitmelerini sağlar. 

 

Kurulan bu sistem sayesinde trafikteki araçların ortalama hızlarında artmalar meydana gelir. Yine bu sistem sayesinde trafikteki araçların kırmızı ışıkta bekleme sürelerinde azalmalar görülecektir. Kırmızı ışıkta beklemelerdeki bu azalma sayesinde trafikte bulunan vatandaşların gidecekleri yere zamanında gitmeleri sağlanır ve kırmızı ışıkta beklemeler bağlı oluşan gecikmeler de azalma olacaktır. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WhatsApp chat